درباره معمار (1) : آدلف لوس (Adolf loos)


تولد:    10 دسامبر 1870

مرگ:   23 آگوست 1933

یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین معماران اتریشی-چکسلواکیایی در معماری مدرن اروپا بود.

مقاله معروف او به نام “تزئینات و جنایت” ؛ سبک پوشیده از گل و تزئینات ؛رد نمودن حذب وینا ( vienna ) که شیوه انشعابی از هنر نو فرانسه بود.

آدلف در سال 1870 در برنو اتریش زاده شد.وقتی تنها 9 سال داشت پدرش که سنگتراش بود، درگذشت.او پسر سرکشی بود و در آن دوران صبر خود را بر اثر مشکلات زیاد از دست داد.وی در این دوران در کوشش های مکرر خود برای ورود به مدرسه معماری شکست خورد.

او در یکی از فاحشه خانه های وین به بیماری آبله دچار شد و در سن 21 سالگی عقیم گشت در ادامه این اتفاق مادرش او را عاق نمود.

پس از آن او به امریکا رفت و مدت 3 سال به انجام کارهای عجیبی در نیویورک پرداخت. آدلف در این دوران خود را شناخت و آن خود گمشده خویش را بازیافت.

در ادامه به وین بازگشت ؛سال 1896 . در آن هنگام فردی بود که تمام و کمال تزکیه ذهنی شده بود و سلیقه اش پالوده گشته بود.

او خیلی زود وارد طبقه روشنفکر وین شد. دوستان او از جمله لودویک ویتگستن( wittgenstein ) ، آرنولد شونبرگ( schonberg ) و کارل کاروس( karus ) بودند.

آدلف بسرعت شهرت خود را به عنوان یک معمار از طبقه سرمایه دار و با فرهنگ وین کسب کرد.

با تشخیص سرطان در سال 1918 ، معده، آپاندیس و روده آدلف از بدنش خارج گشت. و او در مابقی زندگی خود تنها میتوانست خامه و گوشت ران را هضم کند.

آدلف تعدادی ازدواج ناموفق داشت. زمانی که 50 سال داشت تقریبا به طور کامل کر بود.در زمان مرگش یعنی سال 1933 او بطور کامل بی پول بود . در سن 63 سالگی در کالکسبرگ در نزدیکی وین جان باخت.

...


تئوری معماری

برای درک نظریه خلاقانه و تندرو آدلف لووس به زندگی ،تحسین او از سبک کلاسیکی (ساده گرایی)، احساسات تند او در جنبه های مختلف طراحی ،و برای دانستن وسعت نظرات او ضروری است نوشته های جمع آوری شده از او را مطالعه بکنیم.

نظرات او توسط انتشارات MIT به زبان انگلیسی منتشر شد.در مقاله های او ، لووس مشتاق و شیفته استفاده محرک و چشم گیر ”تزئینات جنایت است” بود که مقاله او در این رابطه او را بشدت برجسته ساخت.

در این عبارت او سعی داشت بگوید که فرآیند پیشرفت فرهنگ مصادف با حذف و محو نمودن تزئینات از هر شی است. او بیان مینمود که این چون جرمی است که ساختمان سازها وقت خود را در ایجاد تزئینات تلف میکنند و در حالیکه میتوانند این وقت را صرف سرعت دادن به پروسه ساخت بکنند.او معتقد بود که شی حتی با تزئینات فراوان روزی متروک خواهد شد و وقت نهادن بر آن بیهودگی محض است.

البته به طرز شگفت آوری در برخی از کارهای لووس میتوان تزئیناتی را مشاهده نمود.

در واقع این طور میتوان تمییز داد که موضوع بین یک سطح صاف و یک سطح پیچیده و اختلاف آن دو به معنای تزئین داشتن و نداشتن نیست بلکه بین ارگانیک بودن و داشتن تزئینات اضافی است . در واقع بیان لووس مخالف تزئینات اضافی و بیش از حد معمول است به چیزهایی که بطور ارگانیک بخشی از ساختمان هستند.

لووس همچنین به هنرهای تزئینی علاقه داشت.اشیا چرمی با کیفیت بالا و همینطور لیره و نقره جمع آوری میکرد و علت توجه او به آنها سطح صاف و ساده آنها بود که در عین حالیکه تزئینات فراوانی نداشتند اما مجلل بودند.

او بشدت شیفته مد لباس بود و به طراحی آنها علاقه نشان میداد ..او در وین مغازه مشهور لباس فروشی مردانه knize را طراحی نمود.

لووس به دلیل شرکت در رقابت “تریبون شیکاگو” مربوط به سال 1922 شناخته شده است.تریبونی که او طراحی نمود شکل یک ستون عظیم دوریک بود.

در واقع لووس ایده های خود را بیشتر در طراحی خانه های خصوصی به نمایش گذاشت و بیشتراز بقیه زمینه ها آن را در زمینه طراحی خانه های خصوصی گسترش داد ..و باور او چیزی نبود مگر بیزاری از تزئینات زیاد و رهایی از گذشته.


خانه مولر (villa muller)

 

خانه رافر ( rufer ) اتریش


خانه استینر ( steiner ) وین 1910


 

خانه لووس وین