حسین لرزاده (Hossein Lorzadeh) (حسین بن محمد معمار) در سال 1285 شمسی در تهران، ایران دیده به جهان گشود. او که تعداد ۸۴۳ مسجد را طرح و بعضا اجرا و یا نظارت کرده ‌است، به عنوان منتخب فرهنگستان در بزرگداشت نام آوران سال ۱۳۸۱ شمسی برگزیده شد.


حسین بن محمد معمار (حسین لرزاده)
پروژه ها:

مقبره فردوسی که هم طراحی و هم ساخت آن را بر عهده داشته. این مقبره نخست توسط آندره گدار پایه ریزی شده و تا پله دوم نیز اجرا گردیده بود. طرحی که وی در نظر گرفته بود هرمی چون اهرام مصر بوده‌ است. این طرح مورد قبول ذکاءالملک فروغی رئیس انجمن آثار ملی قرار نمی‌گیرد و قرار می‌شود که یک معمار ایرانی با طرحی ملی آن را تکمیل کند.

آرامگاه فردوسی - حسین لرزاده

حسین لرزاده مأمور طراحی و ساخت مقبره حکیم فردوسی می‌شود و طی هجده ماه طرح را اجرا و کار را تا جشن هزاره فردوسی به اتمام می‌رساند. از آنجا که فردوسی شاعری شیعه مذهب است، لرزاده در بالای قبر یک چهار کاسه به نشانه ارکان اربعه شیعه اجرا کرده بود که بعدها در تعمیرات بقعه این بخش از کار تخریب میشود. در دهه ۳۰ شمسی هوشنگ سیحون این بنا را استحکام بخشی نمود.

حسین لرزاده تعداد ۸۴۳ مسجد را طرح و بعضا اجرا و یا نظارت کرده ‌است. استاد خود در این‌باره شعری سروده‌اند:
دفتر لرزاده را دیدم ز بعد انقلاب/ ۳۶۳ مسجد ثبت شد، کم کن حساب
۸۴۲ مجموعش بود اندر کتاب/ خرج و دخل و ماقبل و بعد انقلاب

 1. مسجد لرزاده، ‌خیابان لرزاده، خیابان خراسان
 2. مسجد سلمان، خیابان شهباز، خیابان غیاثی
 3. مسجد سجاد، ‌خیابان جمهوری
 4. مسجد اعظم قم،‌ خیابان موزه
 5. مسجد مهدیه، ‌خیابان ری
 6. مسجد امام حسین، ‌خیابان امام حسین
 7. مسجد فخریه، خیابان امیریه
 8. مسجد زعیم، ‌خیابان منیریه
 9. مسجد فرازنده، خیابان شوش
 10. مسجد سپهسالار، ‌خیابان بهارستان
 11. مسجد انبار گندم، خیابان ری
 12. مسجد سنگی، خیابان ری (تخریب شده)
 13. مسجد عمار، خیابان سپاه
 14. سردر دارالفنون
 15. سر در بانک شاهی (بانک تجارت کنونی) در میدان توپخانه که نخستین کار مستقل لرزاده بوده است. این کار به درخواست کهل ( مسئول انگلیسی بانک ) جهت طراحی سردری ایرانی برای این بانک صورت گرفت.
 16. بیمارستان واقع در خیابان فلسطین که امروز به نام انقلاب خوانده می شود.
 17. گنبد کاخ مرمر
 18. کاسه سازی یا «شمسه زیاد» : می‌توان کاسه سازی یا شمسه زیاد را امضای استاد لرزاده بر آثارش دانست. در مساجد امام حسین(ع)، انبار گندم، مساجد تخریب شده سنگی، سلمان، عمار، فخریه، سجاد و پیش ورودی گنبدخانه سپهسالار که در آنجا یک نه کاسه مادر و بچه ظریف طراحی و اجرا کرده تا این هنر را به کمال رسانده باشد.برای مطالعه مطلب کامل در مرجع متخصصان معماری اینجا کلیک کنید.